Skip to main content

Bauk (2024) - Recenzija Filma

 

Još jedan ovogodišnji domaći film o NATO bombardovanju 1999. godine, te su poređenja između dva neminovna. Dok je 78 Dana imao drugačiji, inovativniji i pametniji pristup ovakvim dešavanjima, najnovije izdanje režisera Gorana Radovanovića, Bauk, nažalost sadrži falinke koje su falile prethodno pomenutom „found footage“ ostvarenju. Bauk je još jedan domaći film u nizu koji pati od poznate dijagnoze domaćih filmova koji se bave ovako škakljivim temama, „patetizma“. Da li se Bauk istakao po dobrom, kao već nekoliko domaćih ostvarenja ove godine (Radnička klasa ide u pakao, Videoteka ili Lazarev put) ili je domaći film vratio u nažalost već poznatu atmosferu repetativnosti, socijalne melanholije i cikličnosti melodrame? Izgleda da više naginje ka drugom slučaju...

Praviti film o tragičnim dešavanjima sa prostora bivše Jugoslavije nije preteško. Postoji sijaset zbivanja i nije teško naći ideju za dugometražni film o tome. Uzeti nikako zaboravljeno NATO bombardovanje SRJ 1999. godine nije ništa novo niti iznenađujuće, gledajući na to da su se već u to vreme snimali filmovi o tome, npr. Nebeska udica ili Rat uživo. Režiser Goran Radovanović je sa razlogom odabrao ovu temu i pokušao je da napravi nešto drugačije, za njega posebno. Nažalost, nije posve sigurno da je baš uspeo u potpunosti u tome.

Režiserski, Bauk je konsistentan u načinu na koji predstavlja priču, donekle. Gledanje strahovitih dešavanja kroz oči deteta nije nešto novo, ali je teško odraditi kako valja, pogotovo jer su poređenja sa filmovima Ivan’s Childhood i Come and see neizvesna. Sa pomenutim ostvarenjima je naše na tehničkom nivou neuporedivo, ali ipak jeste tematski. NATO bombardovanje jeste poprilično tramuatično, a pogotovo za dete koje ne zna tačno šta se dešava ni zašto, samo zna da mora u sklonište skoro svaki dan i da iz nekog razloga lepe na prozore izolir trake.

Dok je film pretežno režiserski odrađen iz vizure deteta, ne ide u potpunosti u tom smeru. Detinjasto nerazumevanje ozbiljnosti života koji se trenutno menjanju je postojano, kao i način na koji to dete procesuira ozbiljne događaje na svoj način. Film je ispunjen metaforičnim i simobličnim scenama koje odgovaraju trenutačnim psihičkim stanjem likova. Ti trenuci, iako opravdani i razumljivi, su ipak malo nasumični i neukopljivi u potpunosti u samu formu filma. Na papiru su vrlo smisleni i štaviše potrebni za ovakav film, ali se ne stiče utisak da su posve uklopljeni kako treba, iskaču iz filma. Pritom, usporavaju radnju i narativ koji se već poprilično vuče. Iako je film donekle režiserski dosledan sa jasnom idejom, svakako neretko vrluda dok se samo ne završi i ne uspe da ostavi valjan utisak filma sa ovakvom temom i pristupom istoj.

Narativno, Bauk, slično vrluda. Kompleksnost odnosa i likova je postojana, ali ne ide nigde. Osmogodišnji Sava i njegova majka žive sami u Beogradu, dok je otac odsutan usled rada na teretnom brodu. Naravno, njihov relativno normalan život remeti početak bombardovanja SRJ. Odsustvo oca jer radi na teretnom brodu je zapravo zanimljiv izbor, jer je vrlo lako mogao da ode u rat ili da je poginuo u ratu u Bosni i Hrvatskoj početkom decenije. Njegova odsutnost zapravo i jeste ono najzanimljivije u filmu. Jedino što se o njemu sazna je preko glasovnih poruka koje ostavlja na telefenskoj mašini i u par scena u kojima se Sava priseća ili zamišlja da je sa njim. Scene gde se on pojavljuje imaju i najviše potencijala da budu nešto malo drugačije od očekivanog, ali su bile prekratke i zaboravne.

Ono što je scenario filma odlučio da kaže je nažalost i te kako već viđeno kod sličnih ostvarenja. Štaviše, čak i ove godine u filmu 78 Dana, koji je slične teme i ideje predstavio na kreativniji način. Svakako se poštuje drugačiji način prikazivanja istih događaja, ali Bauk ne ide ni u jednom pravcu u potpunosti. Nije ni epski film o bombardovanju, iako ima polu-grandioznih sekvenci, niti je studija deteta pogođenog bombardovanjem mesta gde živi, a nije ni neki metaforički i simbolični prikaz uticaja rata na pojednica. Ima sve motive tih narativa, ali ne odlazi skroz ni u jednom pravcu, a i taman kad se taj put nazire, film se završi.

Glumački gledano, mladi Jakša Prpić u glavnoj ulozi je sigurno najbolji deo filma. Sigurno je izvesno teško raditi sa decom, ali je Jakša zaista odradio odličan posao i njegova karijera će se pomno pratiti. Nije lako zapravo prodati emociju publici, a pogotovo ako je u pitanju mladi glumac sa likom koji je u vrlo ozbiljnoj i opasnoj situaciji. Povrh toga što skoro nikad ne viđa tatu, mladog Savu još pogodi i rat, zaista nezavidna pozicija. Sve u svemu, Jakša je odradio solidan posao.

Pored njega, sporedni glumci su bili jednostavno okej. Sara Klimoska kao Savina mama je glavni sporedni lik i ona je dovoljno dobro prodala ulogu zabrinute majke, ali to je to. Sara je dobra glumica, ali ovde nije ponudila ništa van klasičnog lika zabrinutog roditelja, pored par momenata gde me je zapravo iznenadila.

Vojin Ćetković kao sveštenik, Savina očinska figura i drugi glavni sporedni lik je bio isto samo okej. Sve što je već viđeno od Ćetkovića je i ovde prisutno. Što se kaže, odradio je posao. Pored Bikovića, Ćetković je tu da bi publika kupila kartu više za film. Iako odličan glumac, ovde je zaboravan.

E i da, Miloš Biković je u ovom filmu... Ponekad! Biković se pojavljuje u svakom promotivnom materijalu, ali u filmu je svega u možda tri scene, dok se često može čuti preko telefona. Njegova prisutnost u svakom trejleru i na svakom plakatu je dobra marketinška taktika, jer će privući publiku, ali pored toga, nije ništa ponudio filmu. Samo je tu kako bi se publika podsetila da je i on u filmu, uglavnom samo da bulji.

Iako film ne nudi ništa posebno niti novo, mora se priznati da je na polju fotografije solidan. Direktor fotografije Ejs Vaptsarov je odradio dobar posao, jer film izgleda svetski. Kadrovi su ispunjeni zanimljivim bojama, a i sveopšti izgled kadrova se slaže sa tematikom filma. Bauk je lepo snimljen film, bez nekih preteranih zamerki na tom polju.

Bauk je još jedan film o NATO bombardovanju na kraju prošlog veka. Ovaj put je bombardovanje prikazano kroz oči dečaka čije se detinjstvo deformiše pod uticajem slično takvog izopačenja države u kojoj živi. Slični filmovi su već viđeni, ali nažalost i pristup, koji je često melodramatičan, sa daškom patetike. Film je ispunjen i sa dosta simboličnih i metaforičnih scena, koje su su dobar dodatak ovakvom filmu, ali nisu konsistentne sa ostatkom narativa. Biković, koji se agresivno reklamira, je u jedva tri scene, dok je Ćetković bio samo okej. Jakša Prpić, dečak, je odličan i najbolji dodatak filmu. Teško je raditi sa decom, ali mi se čini da je Jakša pokidao i raduje me njegova dalja karijera. Nažalost, lično nisam ljubitelj filmova koji donekle eksploatišu to što je glavni lik dete u ratu ili slično. Odnosno da se na jeftin način igraju sa emocijom publike i plasiraju neke lične ideje autora, što je u ovom slučaju patriotizam, ali i crkva. Daleko od toga da ne podržavam ljubav prema svojoj zemlji, ali ne na ovaj način. Na kraju, Bauk je samo još jedan za mene zaboravan domaći film koji ne nudi ništa novo ili preterano zanimljivo.

Ocena: 2+/5

Comments

Popular posts from this blog

Lazarev put (2024) - Recenzija Filma

  Podržavam i volim domaću kinematografiju, kakva god da je. Jeste da je muče raznorazni kreativni i produkcioni problemi, ali ima nekog pomaka. On možda nije ogroman, ali je bitno da je postojan. U poslednje vreme, domaća ostvarenja ostavljaju mnogo za poželeti, ali se ponekad nađe neki projekat koji se odmah čini drugačijim i vrednim pažnje. Takvi filmovi su neretko neispraćeni i neshvaćeni dovoljno („Heroji“), ali je nažalost takva sudbina nekih filmova. Od prvog trejlera je bilo vidno poznato da će novi domaći film „Lazarev put“, biti nešto drugačije. Da li u ovom slučaju drugačije znači dobro? Nakon godina provedenih na neimenovanom grčkom ostrvu, ulični umetnik Lazar, želi da se vrati kući. Taj poduhvat mu otežava ostrvska birokratska služba, koja ga šalje od jednog službenika ka drugom, usled nedovoljno prikupljene papirologije. Svaki susret sa njima biva čudniji od prošlog, svaki zazire po malo dublje u njegov lični život i psihu. „Lazarev put“ je film o povratku kući jedno...

Pored nas (2024) - Recenzija Filma

  Pre skoro deceniju je domaću publiku u bioskopima dočekao film Stevana Filipovića, Pored mene. Bio je i te kako uspešan, a između ostalog je dobio glavnu nagradu na „Filmskom Festivalu u Puli“, kao i na „Festivalu filmskog scenarija“ u Vrnjačkoj Banji. Bio je solidan filmski paket, uzimajući poznatu premisu srednjoškolaca koji su zaglavljeni u školi, ali dajući joj malo balkanski šmek. Za to što je bio, bio je i te kako sladak i zapravo skroz dobro izdanje Filipovića, a isto se ne može baš reći za nastavak koji je u bioskope stigao čitavih osam godina nakon prvog, odnosno 2023. godine. Pored tebe je bio znatno slabiji film, pun narativnih štucaja, ali se pohvaljuje što su uspeli da snime takav film za vreme karantina, a i sa pojavom lika Novice se potvrđuje da su svi filmovi Stevana Filipovića smešteni u isti univerzum (jer se Novica pojavljuje i u filmu „Šejtanov ratnik“). Treći film, Pored nas, je trebalo zapravo da bude drugi, ali su autori iskoristili karantin za vreme pande...

Izolacija (2024) - Recenzija Filma

  RECENZIJA JE BEZ SPOJLERA! Igranje Holivuda nije strana pojava u domaćoj produkciji filmova/serija. Zapadnjački filmovi su neretko bili i ostali inspiracija mnogim scenaristima i rediteljima sa ovih prostora. Katkad je to poigravanje i opravdano, ali ove godine je publika već dobila takav jedan film, u vidu neproslavljenog „akcionog trilera“ Poslednji Strelac. Dok je to bio (malo je reći) mizeran domaći upliv u John Wick svet, Izolacija Marka Backovića je ipak nešto malo drugačije, više naginje ka trileru sa elementima horora. Može se reći, M. Najt Šjamalan na domaći način, uključujući i dobre i loše stvari po kojima je ovaj reditelj poznat. Možda je tu ipak više ovih loših... Mladi perspektivni biolog Jovan dobija visoko plaćeni posao u struci, sa malim obrtom. On mora da bude sam u dubini planine, okružen surovom divljinom. Misteriozni posetioci u noći i čudni pozivi ga uveravaju da se uvalio u nešto uvrnuto što će ga koštati zdravog razuma, a možda i života... Jovan je tu kak...