Skip to main content

The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim (2024) - Recenzija Filma

 


The Lord of the Rings filmska trilogija je jedna od najboljih, ako ne i najbolja trilogija ikad. Povratak u Srednju zemlju u vidu malo nepotrebne The Hobbit trilogije je bio ipak divna prilika za sve fanove Tolkina da se ponovo ovaj svet iskusi na velikom platnu, dok je za mene bio prvi put da se susrećem sa Srednjom zemljom u bioskopu. Ovaj serijal knjiga ima naizgled pa nepresušiv izvor za stvaranje filmova, serija i video igara i donekle mi je drago što ne dobijamo toliko prilika da ga iskusimo u tim medijima. Na taj način se održava kvalitet, a kreativno se crpi samo kad je neophodno! Nažalost, ponekad se omane i dobijemo projekat poput Rings of Power, ali onda se dobije video igra poput Middle-earth: Shadow of War, koja je fenomenalna. Tako da, kada sam čuo da prave anime film smešten oko 200 godina pre originalne, pivotalne filmske trilogije, ne mogu da lažem da se nisam malo zabrinuo. Anime? Stvarno?? Ko će gledati ovaj film??? Pa, ispostavilo se da ću ipak ja, a i nisam zažalio!

Film je smešten u Rohan, već poznatu regiju za sve fanove filmova. Ova priča opisuje zapravo jedva pomenuti događaj iz lora ovog sveta. Osvetljava sudbinu kuće Helma Čekićare, legendarnog kralja Rohana. Vulf, nemilosrdni gospodar Dunlendinga, koji je u potrazi osvete očeve smrti, iznenadno napada Helma, što primorava njega i narod Rohana da naprave hrabru poslednju odbranu. Sakrivaju se u  drevnoj tvrđavi Hornburg, moćnom utvrđenju koje će kasnije postati poznato kao Helmov Ponor. U sve očajnijoj situaciji, Hera, Helmova ćerka, mora pronaći snagu i odlučnost da povede otpor protiv smrtonosnog neprijatelja čija je namera njihovo potpuno uništenje.

Narativno gledajući, film je u potpunosti predvidiv. Od samog upoznavanja sa glavnim likovima je poznato u kom će pravcu ići i kako će završiti. Postoji par minornih odstupanja od predvidivosti, ali ništa spektakularno. Trebalo mi je malo vremena da se uhodam u ovaj svet, da slomim predrasude da je film samo snimljen kako bi studio zadržao prava na Tolkinov svet. Iako je očigledno da je snimljen većinski zbog toga, barem su se potrudili da naprave nešto valjano.

Izbor da smeste film baš tada im je dozvolio da ne zavise potpuno od već svima poznate priče The Lord of the Rings i The Hobbit knjiga. Imali su dovoljno slobode da rade na likovima koji nisu potpuno opisani u Tolkinovim spisima, ali su se opet ograničili da ne budu optuženi da remete neku vrstu predodređenih pravila i smislenosti ovog fantazijskog sveta. To se pogotovo odnosi na Heru, Helmovu ćerku, odnosno takozvanu „jaku, žensku, protagonistkinju“...

Već ste čuli mnogo kritika da u originaloj trilogiji nema dovoljno ženskih likova, odnosno da se nedovoljno ističu. Daleko od toga da sam protiv jakih ženskih likova ili šta god, potpuno naprotiv, samo volim kad njihovo postojanje ima smisla i kad nisu samo premoćne bez konkretnog razloga (mislim na tebe Rej „Skajvoker“). Dok je Tolkin opisao Helmove sinove, Haleta i Hamu, ćerkinu sudbinu je ostavio nerazrešenu, te su se scenaristi odlučili da joj iskroje jednu. Hera je takav lik. Snažna je, spretna, lukava, nezavisna. Ima mi smisla da je takva, nije bila preterano jaka ili šta god... U nekim trenucima se nazirala forsiranost takvog glavnog ženskog lika, ali nikad se nije išlo do kraja, što je dobro. Takvi momenti su bili umereni, tik toliko da ne postanu frustrijajući. Ipak mislim da je njena priča bila vredna da se ispriča, što nije slučaj sa sličnim likovima u modernom filmu.

Sa druge strane, tu je glavni muški lik, kralj Helm. Njegova sudbina je bila predvidiva od samog početka, ali način na koji je ispunio me je iznenadio. Baš je kralj kakav treba da bude. Stoičan, krupan, mudar, snažan, visok. Filmovi sa „jakim, snažnim ženskim glavnim likom“ neretko nipodištavaju muške likove, ali mi je izuzetno drago što ovde to ipak nije slučaj. Hvala Bogu pa postoje i ženksi i muški snažni likovi...

Glumci koji pozajmljuju glasove su bili jednostavno okej. Lično su mi svi bili nepoznati, osim Brajana Koksa, koji daje glas Helmu. Ostali su se slagali sa njihovim likovima, ali iskreno me niko nije zasenio. Film verovatno bolje zvuči na japanskom jeziku, jer je ipak u pitanju njihov stil animacije.

Iskreno, trebalo mi je malo vremena da se naviknem na stil animacije. Anime se ne nađe često na mom repertoaru, a još ređe idem u bioskop da gledam neki. Rekavši to, svidelo mi se da analiziram stil animacije. Ne znam da li sam dorastao da ga nešto komentarišem, jer mogu da nabrojim na prstima (skoro) obe ruke koliko sam animea pogledao. Svakako, iako sam mislio da se anime stil animacije neće složiti sa ovim svetom, zapravo jeste i ne bih se bunio da pogledam još po neki anime film ili seriju smeštenu u Srednjoj zemlji.

Muzika je i te kako bitan faktor za The Lord of the Rings filmove. Srednju zemlju je u obe trilogije notama zaista maestralno opisao Hauard Šor. Njegove teme su sinonim za epitet: nezaboravno. Apsolutno svaki put kad čujem neki deo muzike iz ovih trilogija (uglavnom prve), naježim se i automatski evociram sećanja kada sam ih gledao po prvi put. Ulogu kompozitora originalne muzike ovaj put preuzima Stiven Galager, za mene do sad nepoznat muzičar. Dovoljno je dobro muzički opisao ovaj anime i svaka tema se slaže sa stilom animacije i pričom. Jeste da se trudi da zvuči kao legendarne Šorove numere, ali jednostavno ne uspeva. U par navrata se vrate te originalne teme na par sekundi i jednostavno me ubede da bi bilo skroz okej da su i za ovaj film unajmili Šora ili iskoristili ponovo sve već postojeće teme, ne bih se bunio!

The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim je bio prijatno iznenađenje. Nisam mislio da ću ikad gledati anime smešten u ovom svetu, a kamoli u bioskopu. Vrlo je predvidiv i sve što mislite da će se desiti se desi, ali je svakako zabavna edicija Srednjoj zemlji. Nije ništa previše specijalno postigao niti se trudio i siguran sam da bi bio zabavan svakom fanu epske-fantastike. Iskreno me raduju me budući projekti bazirani na Tolkinovim delima, ali sa daškom brige.

Ocena: 3/5

Comments

Popular posts from this blog

Lazarev put (2024) - Recenzija Filma

  Podržavam i volim domaću kinematografiju, kakva god da je. Jeste da je muče raznorazni kreativni i produkcioni problemi, ali ima nekog pomaka. On možda nije ogroman, ali je bitno da je postojan. U poslednje vreme, domaća ostvarenja ostavljaju mnogo za poželeti, ali se ponekad nađe neki projekat koji se odmah čini drugačijim i vrednim pažnje. Takvi filmovi su neretko neispraćeni i neshvaćeni dovoljno („Heroji“), ali je nažalost takva sudbina nekih filmova. Od prvog trejlera je bilo vidno poznato da će novi domaći film „Lazarev put“, biti nešto drugačije. Da li u ovom slučaju drugačije znači dobro? Nakon godina provedenih na neimenovanom grčkom ostrvu, ulični umetnik Lazar, želi da se vrati kući. Taj poduhvat mu otežava ostrvska birokratska služba, koja ga šalje od jednog službenika ka drugom, usled nedovoljno prikupljene papirologije. Svaki susret sa njima biva čudniji od prošlog, svaki zazire po malo dublje u njegov lični život i psihu. „Lazarev put“ je film o povratku kući jedno...

Pored nas (2024) - Recenzija Filma

  Pre skoro deceniju je domaću publiku u bioskopima dočekao film Stevana Filipovića, Pored mene. Bio je i te kako uspešan, a između ostalog je dobio glavnu nagradu na „Filmskom Festivalu u Puli“, kao i na „Festivalu filmskog scenarija“ u Vrnjačkoj Banji. Bio je solidan filmski paket, uzimajući poznatu premisu srednjoškolaca koji su zaglavljeni u školi, ali dajući joj malo balkanski šmek. Za to što je bio, bio je i te kako sladak i zapravo skroz dobro izdanje Filipovića, a isto se ne može baš reći za nastavak koji je u bioskope stigao čitavih osam godina nakon prvog, odnosno 2023. godine. Pored tebe je bio znatno slabiji film, pun narativnih štucaja, ali se pohvaljuje što su uspeli da snime takav film za vreme karantina, a i sa pojavom lika Novice se potvrđuje da su svi filmovi Stevana Filipovića smešteni u isti univerzum (jer se Novica pojavljuje i u filmu „Šejtanov ratnik“). Treći film, Pored nas, je trebalo zapravo da bude drugi, ali su autori iskoristili karantin za vreme pande...

Izolacija (2024) - Recenzija Filma

  RECENZIJA JE BEZ SPOJLERA! Igranje Holivuda nije strana pojava u domaćoj produkciji filmova/serija. Zapadnjački filmovi su neretko bili i ostali inspiracija mnogim scenaristima i rediteljima sa ovih prostora. Katkad je to poigravanje i opravdano, ali ove godine je publika već dobila takav jedan film, u vidu neproslavljenog „akcionog trilera“ Poslednji Strelac. Dok je to bio (malo je reći) mizeran domaći upliv u John Wick svet, Izolacija Marka Backovića je ipak nešto malo drugačije, više naginje ka trileru sa elementima horora. Može se reći, M. Najt Šjamalan na domaći način, uključujući i dobre i loše stvari po kojima je ovaj reditelj poznat. Možda je tu ipak više ovih loših... Mladi perspektivni biolog Jovan dobija visoko plaćeni posao u struci, sa malim obrtom. On mora da bude sam u dubini planine, okružen surovom divljinom. Misteriozni posetioci u noći i čudni pozivi ga uveravaju da se uvalio u nešto uvrnuto što će ga koštati zdravog razuma, a možda i života... Jovan je tu kak...