Skip to main content

Nosferatu (2024) - Recenzija Filma


 

Pre malo više od veka, u nemačkom filmu je u punom jeku bio jedan od sigurno najuticajnijih filmskih pokreta, (nemački) ekspresionizam. Protagonisti su neretko bili ludaci ili ljudi sa nekom vrstom podeljenosti (bukvalnom ili figurativnom), setovi su bili iskrivljeni i nakaradni, često oskudno naslikani/nacrtani (prikaz njihovog unutrašnjeg mentalnog stanja), a reditelji koji su stajali iza kamere besni na svoju državu i nesnosni gubitak Velikog rata i sve što sa tim gubitkom dolazi. U takvom, sumornom i tmurnom svetu je nastao klasik Fridriha Vilhelma Murnaua, Nosferatu. Film koji je donekle bio ogledalo na tadašnju Nemačku i neminovnu tamu koja čeka da pređe preko nje...

Nosferatu je nastao kao pokušaj autora da adaptiraju kultno delo Brema Stokera, knjigu Drakula, ali im piščeva udovica nije dala autorska prava. Murnau i ekipa se dosetila da jednostavno izmeni imena glavnih likova, kao i neke delove priče i naravno sam kraj. Nažalost, to nije bilo dovoljno, jer je nakon izgubljene tužbe Stokerovih advokata naređeno da se sve kopije filma spale. Filmu je pretila propast, ali nekoliko kopija uspeva da pređe Atlantik i preživi do dana danas. Pomoću nekoliko hrabrih ljudi, jednog dana, 70-ak godina kasnije je devetogodišnji Robert Egers pogledao baš taj film na traljavoj VHS kaseti i ostao zatečen neverovatno mračnim gotskim svetom ispunjenim požudom, krvlju i neizvesnosti sudbine... Malo je znao da će on biti taj koji će snimiti drugi rimejk ovog filma, a ujedno i sigurno najbližu adaptaciju originalnog dela koju smo dobili do sada, odnosno najbolji vampirski film (koji sam barem ja pogledao).

Ovo ipak nije prvi pokušaj rimejka. Na to nemilo putovanje se prvi otisnuo Verner Herzog krajem sedamdesetih godina kada je snimio njegovu stranu ove vanvremenske priče, Nosferatu the Vampyre. Ta verzija je zadržala imena likova iz originalne knjige, ali je Herzog ubacio svoj kraj, koji je drugačiji od originalne verzije filma, ali i knjige. Svakako, taj je ostao upamćen kao nešto drugačije: kombinacija motiva iz knjige sa sporom i metodičnom Herzogovom poetikom. Klaus Kinski kao naslovni lik je još uvek poprilično jeziv...

Još jedan zanimljiv film jeste Shadow of the Vampire, koji opisuje snimanje filma iz 1922. godine, ali sa obrtom. Film pretpostavlja da je Maks Šrek, glumac koji je igrao Nosferatua, zaista bio vampir. Film istražuje granice umetnosti i etike, opsesiju perfekcionizmom i destruktivnu prirodu stvaralaštva, a Šreka, odnosno Nosferatua, igra niko drugi nego Vilem Defo, koji je i nominovan za Oskara (jedan od njegovih mnogih nezasluženih gubitaka).

Za 10 godina karijere, Egers je snimio četiri filma. Neki bi rekli da je to malo, ali svaki njegov film donosi nešto novo i jako sa sobom. Nosferatu je trebalo da bude njegov debi, ali dobro je da nije jer sigurno ne bio ni upola jak kao nakon decenije prikupljanja iskustva u stvaranju filmova. Egers se svakim filmom pripremao za svoje remek-delo. Njegovi filmovi prenose istinsku ljubav prema folkloru i istoriji. Pre pisanja filma se upusti u istraživanje određenog vremenskog perioda kako bi što autentičnije preneo duh vremena. Posvećenost ovog reditelja se posebno ogleda u načinu na koji likovi govore, neretko arhaično. Koristi izvore iz dnevnika, enciklopedija i lingvistike određenog perioda. Egers je neka vrsta istraživačkog novinara reditelja i ogroman je poklon filmskoj umetnosti. Razlog zašto njegovi filmovi izlaze tako retko je baš ta posvećenost izradi osećaja koji krasi svet u koji odluči da baci gledaoce.

The Witch je još uvek jedan od strašnijih filmova koje sam gledao. Govori o porodici puritanaca iz 17. veka koja se suočava s misterioznim silama nakon što ih proteraju iz kolonije u Novoj Engleskoj. Tematski istražuje strah od nepoznatog, verski fanatizam i raspad porodice pod uticajem paranoje. The Lighthouse je psihološka drama sa elementima horora o dvojici čuvara svetionika izolovanih na udaljenom ostrvu krajem 19. veka. Film istražuje teme usamljenosti, ludila, moći i opsesije, koristeći mitologiju i simboliku da osvetli ljudsku ranjivost pred prirodnim silama i sopstvenim umom. Inspirisan skandinavskom mitologijom i islandskim sagama, The Northman je priča o osveti vikinškog princa koji pokušava da osveti smrt svog oca. Tematski se bavi pitanjima časti, sudbine i nasleđa, kao i granicom između čoveka i životinje u brutalnom, paganskom svetu. Iako su ovi filmovi različiti, ipak iskonski nude istu pojedinost: autentičnu jezu koja se potkrade pod kožu i ne ide nigde. Iskonska jeza je prava reč koja opisuje Egersov najnoviji i najbolji film, njegov pogled na vampira, Nosferatu.

Smešten u prvu polovinu 19. veka u malom gradu Vizburg u Nemačkoj, ovo je priča o Tomasu Hateru, novajlili u agenciji za nekretnine. Kako bi se dokazao u firmi, mora da napusti svoju novopečenu ženu Elen i otputuje daleko u Transilvaniju kod misterioznog grofa Orloka, kako bi zaključio veliki posao. Što je bliži svojoj destinaciji, oseća strah i jezu koja je već obuzela narod smešten oko zamka... Hater nije mogao da zna, ali odlazi u gnezdo vrlo starog čoveka, odnosno bića koje svoju žeđ neće utoliti kupovinom stare kuće u gradu, već samo krvlju...

Isto kao i originalni film, i ova verzija uzima istu premisu koja je ujedno slična, odnosno ista kao ona u Stokerovom delu. Mladi agent za nekretnine odlazi u jezivi zamak kod vampira koji postane ospednut njegovom mladom, te učini sve što može da ostvari vezu sa njom. Preko noći, dok je budan, Orlok započinje parapsihološku vezu sa Elen, koja na to reaguje kao na demonsku zaposednutost, što donekle i jeste. Baš odnos između Elen i Orloka mi je i bio glavni „problem“ filma. Povezanost između njih dvoje je glavna okosnica filma, trebalo bi da je jaka i smislena u potpunosti. Jeste da nam likovi govore da su povezani i slično, ali za mene je to bilo nedovoljno. Jednostavno nisam toliko osetio njihovu povezanost koliko je trebalo... Ona svakako postoji, ali nije toliko jaka koliko se čini. Kako god, to ne predstavlja toliki problem, jer je ostatak filma perfektno postavljen, pogotovo fotografija Džarina Blaškija.

Još jedna dobra stvar kod Egersa je saradnja sa direktorom fotografije, Džarinom Blaškijem, koji je snimio sve Egersove filmove, uključujući i kratke. Saradnja sa istim direktorom fotografije omogućava vrlo sličan izgled svih projekata. Čak i kad se budžet postepeno povećavao, Blaški je uspeo da održi sličan sveopšti izgled slike, a u slučaju njihovog najnovijeg ploda saradnje, nadmašio je samog sebe. Blaški je bio i nominovan za Oskara za fotografiju za rad na filmu The Lighthouse, a siguran sam da mu se i ovde smeši nominacija, ako ne i prvi Oskar!

Blaški je vidno uzeo inspiraciju iz mnogih prethodnih vampirskih ostvarenja, a pogotovo Kopolinog. Naravno, tu su i vidni vizuelni omaži verziji filma iz 1922. godine, ali se tu negde i provuče nešto što liči na Herzogov kadar. Iako najnoviji rimejk odaje počast prošlim ostvarenjima, svakako uspeva da stoji za sebe kao jedan od, ako ne i najlepši film prošle godine. Inspirisani Langom, Murnauom, Vajnom i drugim autorima nemačkog ekspresionizma, Blaški i Egers stvaraju unikatnu gotsku sliku jeze i užasa koja parira klasicima prošlosti, a ostaje da bude inspiracija mnogima u budućnosti.

Izgled naslovnog vampira je ostao tajna tokom kampanje reklamiranja filma, što je i te kako pametan potez. Nosferatuov izgled je jedan od najprepoznatljivijih u istoriji filma, te sam nestrpljivo iščekivao da vidim kako ga je Bil Skarsgard preneo na platno. Činjenica da su uzeli glumca koji je igrao klovna Penivajza u najnovijim It filmovima me je isprva zabrinula, da ne bude čisto odabran zbog takvih uloga. Čim sam ugledao, odnosno čuo Skarsgarda kao grofa Orloka sva sumnja je iščezla jer je ovo sigurno najbolji prikaz ovog vampira kog sam ikada video. Ni ne mora da bude isti onaj iz originalne knjige, jer je ovo ipak rimejk izmenjene adaptacije knjige, što Egersu svakako donosi kreativnu slobodu. Svakako, ovako treba da izgleda nečovek koji se hrani krvlju i živi već izuzetno dugo. Čak i brkovi koji mnogima smetaju se nekako slažu sa likom (opisan je sa brkovima u knjizi), zajedno sa odorom sličnom onoj koju je nosio Vlad Tepeš, za kojeg se smatralo da je vampir. Divno je kako je Skarsgard bio u jednom od ubedljivo najgorih filmova prošle godine, The Crow, a i u jednom od najboljih...

Bil je potpuno nestao u ovoj ulozi, što je mač sa dve oštrice. Sa jedne strane je fantastična transformacija i svaku pohvalu dajem ekipi za šminku i frizuru, ali i Bilovom glasu koji je u potpunosti transedentno jeziv, a sa druge strane Bil samo nestane u ulozi. Sa svakom transformacijom u lika bi trebalo da ostane neka srž glumca koji se krije ispod te šminke ili kostima. Na primer, u mnogim tranformacijama Kristijana Bejla se ipak vidi da je to on ili u slučaju prošlogodišnjeg HBO hita The Penguin; koliko god Kolin Farel bio neprepoznatljiv ispod kompleksnog kostima i šminke, ipak se oseća da je to on, što nije nužno slučaj sa Skarsgardom. Svakako, njegovo prisustvo je i te kako primetno i velika je pretnja tokom trajanja filma, a svaka njegova greška smislena i u korak sa likom. Bila je čast gledati Skarsgarda kako nestaje u ovoj ulozi i za mene je ostao upamćen kao jedan od najboljih izvođenja vampira na velikom platnu.

Pored Skarsgarda, najprimetnije izvođenje jeste ono koje daje Lili Rouz Dep. Nju nisam imao priliku da gledam nigde do sad, a sve što sam čuo za nju je da je samo okej, ništa specijalno. Sve što vam treba da se uverite da je ipak nasledila nešto talenta od oca jeste njena uloga ovde. Rouz daje performans svoje dosadašnje karijere, igrajući tužnu i uplašenu ženu koja je konstantno pod kontrolom nečeg natprirodnog i neobjašnjivog. U početku mi je ličila na klasičnu žrtvu zaposednuća, te je i njen performans išao u korak sa takvim likom, ali što je duže to zaposednuće trajalo, sve više me je hvatala jeza dok sam gledao kako Dep juniorka prenosi osećaje patnje, bola i straha i te kako dobro, pogotovo u par scena (kada ih budete videli, znaćete na koje mislim). Definitivno joj se smeši barem nominacija za Oskara!

Kada vidite Nikolasa Holta u filmu, znate da je njegov lik neka dobrica, pošten čovek koji neretko biva promenjen usled sila van njegove kontrole, uglavnom ne svojom voljom. Takva je i sudbina njegovog lika u ovom filmu, Džonatana Harkera, odnosno Tomasa Hatera kako je ova adaptacija vešto izmenila njegovo ime iz knjige. Holt se definitivno najviše ističe kada najzad stigne u Orlokov zamak, kada nastupe trenuci nelagode i za njega neočekivanog užasa. Dok postepeno saznaje da Orlok nije ljudsko biće, Holt savršeno prenosi nešto više od jednostavnog straha za život, u pitanju je neka neopisiva bojaznost od natprirodne pojave koja ga uhodi noćima. Holt me je prijatno iznenadio i još jedan je odličan deo izuzetne glumačke puzle u filmu.

To se ipak ne može reći za jednog od sporednih likova, Fridriha, kojeg igra Eron Tejlor Džonson. On se na čudan, neprijatan način ističe. Preglumljava, previše je dramatičan i jednostavno se ne uklapa kao ostatak ekipe u film. Iskreno ne znam šta radi ovde, u nekim trenucima je kao da je u nekoj parodiji gotskog horora. Možda je samo do toga što sam skoro gledao njegov najnoviji film „Kraven the Hunter“, gde njegovo izvođenje zaista nije ni vredno pominjanja...

Tu je ipak još jedna uloga i te kako vredna pominjanja, a to je profesor Albin Eberhard von Franz, odnosno ova verzija Van Helsinga iz knjige kog tumači fantastični Vilem Defo. Ovo je njegova treća saradnja sa Egersom: u The Lighthouse je pokidao pored Roberta Patisona, dok je u The Northman imao znatno manju ulogu, ali svakako pamtljivu. Albin Eberhard je neki miks te prethodne dve uloge, a Defou je definitivno dato da eksperimentiše sa ovim likom, što je njemu sigurno bilo vrlo zabavno. Eberhard je klasični na prvi pogled ludi profesor koji zna sve o određenoj sferi koja je baš potrebna glavnim likovima. Defo se savršeno slaže za taj arhetip i imao je par scena koje definitivno vodi svojim izvođenjem i diže ih na viši nivo. Drago mi je što Defo vidi kvalitet malo drugačijih autora u Holivudu, radivši skoro i sa Jorgosom Lantimosom.

Od ostalih izvođenja su tu i Ema Korin i Ralf Ineson. Oboje su bili dovoljno dobri za ove vrlo sporedne uloge. Slično kao Džonson, Korin se nije slagala sa ostatkom ekipe, a Ineson je kao već Egersov veteran znao šta mu je činiti.

Iako je pre ovog filma radio muziku samo za The Northman, Robin Karolan se već istakao kao spretan i talentovan kompozitor filmske muzike. Celokupni skor je odisao grandioznošću kakva ova priča zaslužuje. Karolan je savršeno utkao u note horor sa daškom emocija i stvorio jednu od boljih muzičkih potpora prošle godine.

Gledanje ovog filma u IMAX formatu je zaista bilo nešto drugo, a ne sećam se kada je ta sala bila toliko puna na regularnoj projekciji (koja nije premijera). Ovakav horor zahteva da svoje užase prezentuje na najvećem platnu mogućem, a IMAX format je savršen za to (nažalost, nisam sponzorisan). Ako IMAX ipak nije pogodan za vaš džep (apsolutno opravdano), svakako je preporuka da se film gleda u bioskopu!

Nosferatu je bio težak za gledanje. Sve vreme sam imao neku gnedlu u grlu koja je tek nestala kad je opasnost za likove prošla... Redak je rimejk vredan vaše nepodeljene pažnje. Uzima sve što je dobro iz prethodnih adaptacija i originalnog romana i postaje nešto svojstveno unikatno u moru sličnih ostvarenja. Bez problema može da stoji rame uz rame sa ostalim Nosferatu verzijama. Robert Egers je stvorio još jedan odličan film, njegov najbolji do sada, a njegov rad će nastaviti da kroči put svim autorima koji žele da naprave nešto apsolutno svoje. Nosferatu je više od samo još jednog rimejka ili samo još jedne adaptacije Drakule, već je najbolji vampirski film ikada.

Ocena: 4+/5

Comments

Popular posts from this blog

Lazarev put (2024) - Recenzija Filma

  Podržavam i volim domaću kinematografiju, kakva god da je. Jeste da je muče raznorazni kreativni i produkcioni problemi, ali ima nekog pomaka. On možda nije ogroman, ali je bitno da je postojan. U poslednje vreme, domaća ostvarenja ostavljaju mnogo za poželeti, ali se ponekad nađe neki projekat koji se odmah čini drugačijim i vrednim pažnje. Takvi filmovi su neretko neispraćeni i neshvaćeni dovoljno („Heroji“), ali je nažalost takva sudbina nekih filmova. Od prvog trejlera je bilo vidno poznato da će novi domaći film „Lazarev put“, biti nešto drugačije. Da li u ovom slučaju drugačije znači dobro? Nakon godina provedenih na neimenovanom grčkom ostrvu, ulični umetnik Lazar, želi da se vrati kući. Taj poduhvat mu otežava ostrvska birokratska služba, koja ga šalje od jednog službenika ka drugom, usled nedovoljno prikupljene papirologije. Svaki susret sa njima biva čudniji od prošlog, svaki zazire po malo dublje u njegov lični život i psihu. „Lazarev put“ je film o povratku kući jedno...

Pored nas (2024) - Recenzija Filma

  Pre skoro deceniju je domaću publiku u bioskopima dočekao film Stevana Filipovića, Pored mene. Bio je i te kako uspešan, a između ostalog je dobio glavnu nagradu na „Filmskom Festivalu u Puli“, kao i na „Festivalu filmskog scenarija“ u Vrnjačkoj Banji. Bio je solidan filmski paket, uzimajući poznatu premisu srednjoškolaca koji su zaglavljeni u školi, ali dajući joj malo balkanski šmek. Za to što je bio, bio je i te kako sladak i zapravo skroz dobro izdanje Filipovića, a isto se ne može baš reći za nastavak koji je u bioskope stigao čitavih osam godina nakon prvog, odnosno 2023. godine. Pored tebe je bio znatno slabiji film, pun narativnih štucaja, ali se pohvaljuje što su uspeli da snime takav film za vreme karantina, a i sa pojavom lika Novice se potvrđuje da su svi filmovi Stevana Filipovića smešteni u isti univerzum (jer se Novica pojavljuje i u filmu „Šejtanov ratnik“). Treći film, Pored nas, je trebalo zapravo da bude drugi, ali su autori iskoristili karantin za vreme pande...

Izolacija (2024) - Recenzija Filma

  RECENZIJA JE BEZ SPOJLERA! Igranje Holivuda nije strana pojava u domaćoj produkciji filmova/serija. Zapadnjački filmovi su neretko bili i ostali inspiracija mnogim scenaristima i rediteljima sa ovih prostora. Katkad je to poigravanje i opravdano, ali ove godine je publika već dobila takav jedan film, u vidu neproslavljenog „akcionog trilera“ Poslednji Strelac. Dok je to bio (malo je reći) mizeran domaći upliv u John Wick svet, Izolacija Marka Backovića je ipak nešto malo drugačije, više naginje ka trileru sa elementima horora. Može se reći, M. Najt Šjamalan na domaći način, uključujući i dobre i loše stvari po kojima je ovaj reditelj poznat. Možda je tu ipak više ovih loših... Mladi perspektivni biolog Jovan dobija visoko plaćeni posao u struci, sa malim obrtom. On mora da bude sam u dubini planine, okružen surovom divljinom. Misteriozni posetioci u noći i čudni pozivi ga uveravaju da se uvalio u nešto uvrnuto što će ga koštati zdravog razuma, a možda i života... Jovan je tu kak...